Сом

Сом – велика риба сімейства сомів, вирізняється відсутністю луски. Довжина такої риби може досягати 5 метрів, а вага – 300 кілограм.

Розведенням сома займаються в рибгоспах Росії, України, Молдавії, Грузії, Узбекистану, а також в країнах в господарствах індустріального типу на ТЕС і АЕС. Інтенсивний розвиток теплоенергетики створює сприятливі передумови для широкого вирощування канального сома в господарствах індустріального типу.

Мешкає як в прісноводних водоймах, так і в водоймах з солоністю до 21%. Вміст кисню у воді має бути не менше 5 мг / л, летальні концентрації кисню при температурі 25, 30, 35 ° С складають відповідно 0,95, 1,03, 1,08 мг / л. Досить велика риба довжиною до 60-70 см і масою тіла до 7 кг. В Америці досягає максимальної довжини 70 см і маси 6 кг у віці 12 років (р. Міссісіпі), є відомості навіть про риб 117 см завдовжки і масою 12 кг у віці 40 років, але зазвичай середні розміри 35-53 см і 800-1600 м В Європі розміри набагато менші.

У природі воліє триматися в озерах, великих річках з піщаним, кам’янистим дном. Статевої зрілості досягає в 2-3-річному віці. Нерест проходить при досягненні температури води 25-28 ° C у червні.

Цінність сома визначається хорошим зростанням, ефективною оплатою корму, здатністю пристосовуватися до різних умов утримання і високими гастрономічними якостями.

Оптимальна температура води для його вирощування 25-30 ° С. Цьогорічників канального сома вирощують в невеликих за площею ставках, в які вносять органічні добрива з розрахунку 1 кг / м2. Ставки наповнюють водою за 5-7 діб до посадки личинок. Щільність посадки повинна становити 5-8 екз. / М2. Середня маса цьоогорічників дорівнює 15-20 г. При вирощуванні молоді канального сома особливу увагу слід звертати на годівлю.В початковий період годівництва обсяги невеликі, а потім виходять з розрахунку 5-6% маси риби. Для двохрічників канального сома більше підходять невеликі за площею ставки з добре спланованим ложем. У кормах має міститися багато білка, головним чином тваринного походження. Щільність посадки однорічників – 5 екз. / М2. До осені риби, як правило, досягають маси 500 г. При несприятливих погодних умовах і використанні дрібного посадкового матеріалу частина двохрічників може мати невелику масу.

У таких випадках доцільно їх залишити на наступний рік. Щільність посадки двохрічників масою 100-150 г може становити 2 екз. / М2. До осені трирічки досягають маси 800-1000 р

Для вирощування канального сома можна використовувати також садки і басейни. Рекомендована площа садка 16-24 м2, вічко діли 14-20 мм. Щільність посадки годовиків 350 екз. / М2. При тривалості вирощування близько місяця дворічки досягають маси 400 г. Виживання становить 80%, вихід продукції – 90-120 кг / м2.

Нерест канального сома здійснюють трьома способами: ставковим, Садковий і акваріумних. При ставковому методі площа ставка повинна складати 0,1 га (100 × 10 м), глибина – 1,5 м, оптимальна температура води – 26-28oС, періодичність водообміну – 12 ч. У ставку встановлюють штучні нерестові гнізда (чисті, без сторонніх запахів молочні бідони, дерев’яні або металеві бочки, каністри та ін.). Їх встановлюють на глибині 50-70 см в горизонтальному положенні (на боці) з отвором до центру ставка. У ставок поміщають самок і самців при співвідношенні статей 1: 1. Допускається посадка до 100 пар виробників на 1 га ставу. Для двох пар виробників встановлюють одне нерестове гніздо. Через 2-3 доби штучні нерестовища перевіряють, попередньо відігнавши самця (постукавши палицею по бідоні). Кладки ікри можна залишати в нерестових гніздах до вилуплення ембріонів або переносити на інкубацію в апарати «Дніпро». У такий апарат поміщають 5-6 кладок ікри при максимальному водообміні.

Вільних ембріонів сифоном вибирають з апарату і переносять в лотки або ванни. Прискорити нерест можна за допомогою гіпофізарних ін’єкцій. При садковому методі для нересту використовують садки з дерева, сітки, бетонних балок або відгороджують ділянку ставка. Площа садка – 4,5 м2 (3 × 1,5 м), глибина води – 60-90 см. Стінки садка вкопують у дно ставка так, щоб вони піднімалися над водою на 30 см. Садки обладнують нерестовими гніздами і в період нересту висаджують в них пару виробників.

При акваріумному методі забезпечують максимальний контроль над усіма етапами нересту. Для проведення нересту використовують акваріуми місткістю 200 л або звичайні побутові ванни, які розміщують в інкубаційних цехах. Витрати води встановлюють на рівні 10-14 л / хв, температуру води підтримують в межах 25- 30oС. При необхідності воду слід підігрівати. Під час нересту потрібно ретельно стежити за кисневим режимом і не допускати його зниження на рівні менше 5 мг / л. При температурі води 25oС самки сома починають передозрівати вже через 15-20 днів.

Нерестові пари підбирають таким чином, щоб самець був трохи крупніше самки при однаковій готовності до нересту. Якщо одна з риб недостатньо підготовлена до нересту, виникає гострий конфлікт: готова до нересту особина поводиться по відношенню до непідготовленою вкрай агресивно. В цьому випадку потрібно відловити з ванни непідготовлену до нересту рибу і сформувати нову пару.

При акваріумному нересту виробникам роблять гормональні ін’єкції, що прискорює нерест на два тижні. Для цього використовують гіпофізи сазана, ляща, рослиноїдних риб, звичайного сома, буффало, карася, канального сома, а також хоріогоніческій гонадотропін.

Тривалість ембріонального розвитку у канального сома в залежності від температури коливається від 5 (при 28-30oС) до 10 діб (при температурі 21-24oС). Після завершення вилуплення ембріонів самців відловлюють з ванн і переводять в ставки на літній нагул або залишають для повторного нересту з іншими самками.
Вільних ембріонів до переходу на зовнішнє харчування містять в ваннах з розрахунку 150-200 тис. шт на одну ванну, що відбувається при сприятливій температурі на 3-4-у добу після вилуплення. Перехід на зовнішнє харчування збігається з наповненням плавального міхура повітрям. Ванни, в яких містять личинок, обладнають на витоку захисними сітками. У разі нестачі ванн і акваріумів кладки ікри можна забирати з них і інкубувати в апаратах (наприклад, в апараті «Дніпро»). Після переходу на змішане харчування личинок поміщають на вирощування в малькові або вирощувальні ставки, або відправляють для подальшого вирощування в інші господарства. Облік личинок здійснюють еталонним способом. Личинок канального сома підрощують при температурі 26-28oС протягом 10 діб в склопластикових лотках місткістю 1,5 м3 при витраті води 15-20 л / хв і щільності посадки до 30 тис. Шт / м3. Личинок годують 10-12 разів на добу наупліями Artemiа salina, ставковим зоопланктоном, пастоподібним кормом (селезінка), стартовим кормом (РГМ-6М, АК-1СС, СБ-1), Корми згодовують по черзі, прагнучи уникати одноманітності, що покращує результати вирощування. При досягненні личинками маси 100 мг зменшують щільність посадки до 5 тис. Шт / м3 і продовжують підрощувати їх до маси 1 г протягом 40-45 діб. Виживання личинок становить 90%. У цей період частка живого корму в раціоні може бути зменшена до 20%, причому основними компонентами раціону стають стартовий і пастоподібний корми (селезінка). Величина гранул залежить від середньої маси тіла сома. Молодь, яка досягла маси 1 г, переводять для подальшого вирощування в садки.

Вирощування цьогорічників канального сома в садках проводять в два етапи: перший етап – вирощування молоді до маси 5 г; другий – до маси 15-20 г. На першому етапі цьогорічники вирощують в садках площею 4-12 м2, виготовлених з поділи з вічком 3-5 мм при щільності посадки молоді масою 1 г до 2,5 тис. шт / м2. Вирощування цьогорічників канального сома в садках займає в 400 разів менше площі, ніж в ставках.

На другому етапі вирощування цьогорічників переводять в садки площею до 20 м2, виготовлені з поділи з вічком 8-12 мм, при щільності посадки 1 тис. шт / м2. Для годування використовують комбікорм і пастоподібний корм (селезінка) з добавкою 1% преміксу. Частка пастоподібних кормів становить 30%. Кількість корму на добу повинно залежати від температури води і середньої маси риби.

Взимку цьогорічників можна залишити в тих же садках, в яких їх утримують на другому етапі вирощування при тій же щільності посадки. Взимку їх потрібно годувати обов’язково. Величина раціону залежить від температури води: при 7-8oС – 0,5-1,0%; при 9-11oС – 1-2%; при 12-13oС – 3% від маси риби. Для годування використовують ті ж корми, що і в літній період. Можна використовувати фарш зі свіжої і мороженої риби, додаючи в нього 1% преміксу або комбікорми СБ-1 і СБ-3. При утриманні в садках, встановлених в водоймі-охолоджувачі, цьогорічники активно харчуються і за осінньо-зимовий період збільшують масу на 15-20%.

Товарних двохрічників канального сома вирощують в садках площею 16-24 м2, виготовлених з поділи з вічком 14-20 мм. Посадку годовиков в садки виробляють в березні-квітні. Щільність посадки коливається від 300 до 350 шт / м2 при масі годовиков 15-20 м

Для меліоративних цілей в садки до сому підсаджують коропа і товстолоба з розрахунку 20 шт / м2. Цим поліпшується санітарний стан в садках, стимулюється кращий апетит сома, виходить додаткова товарна продукція.

Фото сома

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на vk
Поділитися на telegram
Поділитися на whatsapp
Поділитися на email
Поділитися на skype
Схожі культури

КАРТА МОЖЛИВОГО РОЗВЕДЕННЯ СОМА

Map loading, please wait ...