Чорноморський лосось, Пструг струмковий

Лосось чорноморський (лат. Salmo trutta labrax Pallas, 1814) – підвид лососевих риб виду Пструг струмковий (форель струмкова)

Лосось чорноморський вид реліктовий і ендемічний. Багато тисяч років ця унікальна риба мешкає в Азово-Чорноморському басейні, уподобавши північно-східну його частину, в Азовському морі останнім часом практично не зустрічається.

Для підвиду характерне утворення двох форм – прохідної та житлової. Особи прохідної форми нерестяться в річці, а нагулюються в морі. Житлова форма називається зазвичай «струмкова форель» і її представники все життя проводять в річці. Характерною особливістю цього виду риб є наявність жирового плавника. Прохідну форму пструга струмкового називають частіше чорноморський лосось (Salmotruttalabrax Pallas, 1814). Лосось набагато більший, ніж форель, здатний досягати метрових розмірів та до 24 кг вагою! На відміну від форелі, лосось кочує з водотоків в море. Розмір прохідної форми – в середньому 50 см, рідко до 75 см, зазвичай 3,6 кг. Житлова форма дрібніша – до 25 см і вагою до 1 кг. У морі лосось чорноморський харчується рибою і безхребетними.

Свій життєвий цикл ця риба починає в річці, де з’явилися на світ її батьки. Мальки прохідної форми чорноморського лосося, що вилупилися, вже на другому році життя спускаються в море. Відбувається це найчастіше навесні. Харчуючись в основному рибою, вони нагулюються до чотирирічного віку, досягаючи статевої зрілості.

Нерест у чорноморського лосося починається з кінця лютого і закінчується в червні. Осінній нерест чорноморського лосося проходить спільно з струмковою фореллю. Під час нересту вона піднімається в рідну річку для виведення потомства.

Здатність тварин повертатися на свою ділянку проживання в науці називається хоммінг. На генетичному рівні в тварин закладена пам’ять про рідний водотік. Ікру чорноморсьий лосось відкладає в заглиблення, вириті на дні річки в кам’янистому ґрунті. Прохолодна, чиста вода омиває і постачає киснем ікринки. Після запліднення ікра закопується. Дивним є той факт, що після нересту риба не гине, а повертається назад в море і здатна повторити подвиг материнства до 11 разів за життя.

Більшу частину ХХ століття чорноморський лосось мав промислове значення, яке в наш час повністю втрачено. Сьогодні прохідна форма чорноморського лосося занесена до Червоної книги Росії та Краснодарського краю зі статусом 1 – вид, що знаходиться під загрозою зникнення.

Основні нерестові річки чорноморського лосося в Росії залишилися тільки на території Великого Сочі (Псоу, Мзимта, Шаху, Аше, Псезуапсе), хоча повсюдно лосось став дуже рідкісним. У річках Сочі чисельність лосося багато в чому підтримувалася випуском в річки Мзимта і Шаху заводської молоді з форельоводчих господарств регіону. Ці підприємства займаються розведенням і вирощуванням, перш за все, видів форелі, виведених в результаті селекційної роботи, а також – чорноморського лосося. Обсяг випуску лосося в Мзимта і Шаху в 2010-2015 рр. склав 4,796 млн. примірників. Проте, чисельність цього виду продовжує зменшуватися в силу багатьох об’єктивних на те причин.

Фото Чорноморського лосося, Пструга струмкового
Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на vk
Поділитися на telegram
Поділитися на whatsapp
Поділитися на email
Поділитися на skype
Схожі культури

Карта возможного разведения Чорноморського лосося, Пструга струмкового

Map loading, please wait ...